Blog

Vinç Kazası Neden Yaşanır? Önlenebilir mi?

Vinç Kazası Neden Yaşanır? Önlenebilir mi?

Vinç kazası genellikle bu türden ağır iş makinalarının zamanında ve doğru bir şekilde bakımının yapılmaması durumunda gerçekleşir. İş güvenliğini sağlayabilmek adına vinç bakım ve kontrolü son derece önemli olurken, bu sayede uzun ömürlü ve güvenli bir kullanım elde edebilmek mümkündür.

Ülkemizde sıklıkla kullanılan vinçler; insan gücünün yetmediği durumlarda büyük ve ağır cisimlerin kaldırılmasında kullanılır. Ağır iş makineleri arasında olan vinçler yükün bir yerden başka bir yere transferi aşamasında görevlendirilir. Kullanılan araçlarda vinç kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Büyük iş makinelerinden biri olan vinç kullanımı zamandan ve paradan tasarruf etmeyi sağlar. Buna rağmen bu makinelerde vinç kazası yaşanabilmektedir.

Vinç kazaları yeterli eğitime sahip olmayan operatörler ya da güvenlik kuralları ihlalleri nedeniyle meydana gelir. Bunun yanı sıra kapasitesinden fazla yük yüklenen vinçlerin halatlarında kopma yaşanabilir. Yük kaldırma kapasiteleri birbirinden farklı olan vinçler bulunur. Bu kapasiteden dolayı vinçler zamanla hasar alabilir.

Vinç kazalarının yaşanmasında insan etmenleri oldukça çoktur. Bu kazalar en aza indirilebileceği gibi tamamen önlenebilir. Nitekim çevresel faktörler olmadığı sürece oluşabilecek tüm kazaların merkezinde insan vardır. Vinç kiralama hizmetinden yararlanılacaksa bile vinç kontrollerinin yapılmış olduğundan emin olunmalıdır.

Vinç Kazası Neden Yaşanır?

Vinç Kazası Neden Yaşanır?
Vinç Kazası Neden Yaşanır?

Vinç kazalarının belli başlı nedenleri vardır. Vinç kontrollerinin yapılmaması, operatör hatası gibi birçok nedenden dolayı yaşanan bu kazalar can ve mal kaybına sebebiyet verebilir. Bu büyük ve ağır iş makineleri yalnızca bu alanda yetiştirilmiş uzman kişiler kullanmalıdır. Aksi taktirde dayama ayaklarının yanlış kullanılması, ağırlık düşmesi ve vinç devrilmesi gibi kazalar kaçınılmaz olmaktadır. Bu kazaların engellenmesi için güvenlik kurallarına kesinlikle uyulmalıdır.

Vinç kullanım alanında baretsiz gezilmemeli, vinç altına yaklaşılmamalı, karanlık alanlarda (yetersiz aydınlatma altında) vinç kullanılmamalı ve vinç ağırlık kaldırma esnasında etrafta insanların bulunmaması ve vincin kaldırabileceği ağırlıktan fazla yük yüklenmemesi kaza oluşumunu engelleyecektir. Ayrıca yük taşıma işlemi bittikten sonra operatör vinç kollarını “0”a getirmelidir.

Vinç kontrollerinin periyodik olarak yapılmalı ve yük kaldırmaya uygun olmayan vinçler kullanılmamalıdır. Periyodik vinç kontrollerinizi kaza yaşandıktan sonra değil yaşanmadan önce yaptırın…

Vinç Kazasına Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Çalışanların kaldırma ekipmanlarının altında durması, bağlama hataları, devrilme, düşme, bomun çökmesi gibi yaşanan vinç kazalarına neden olan faktörler 3’e ayrılır. Bunlar; çevresel faktörler, beşerî hatalar ve diğer faktörlerdir. Kazaya en çok sebebiyet veren faktör ise beşerî hatalardır.

·       Beşerî Hatalar

Beşerî hatalar; periyodik bakımların yapılmaması, ihmal, sesli uyarı ikazlarının aktif edilmemesi, emniyet sistemlerinin çalıştırılmaması ve vinç zemininin kontrol edilmemesinden kaynaklanırlar.  Bu hatalar nedeniyle maddi ve manevi kayıplar yaşanabilmektedir. Bu tür kayıpların yaşanmaması, halatların kopmaması, vincin devrilmemesi için kontrollerin mutlaka yapılması gerekir.

Vinç Kazalarının Önüne Geçilebilir Mi?

Vinç kazasının önüne geçmek oldukça kolaydır. Vinç kazaları genellikle birey ihmali, kontrolsüzlüğü, dikkatsizlik gibi nedenlerden ortaya çıksa da hatalı vinç kurulumu da bazı kazaları beraberinde getirir. Bu gibi durumla karşılaşmamak için vinç kiralama hizmetinden yararlanabilirsiniz. Böylece periyodik kontrolleri yapılmış bir vince sahip olabilirsiniz.

Kontrol ve bakım esnasında vincin elektrikle temasının kesilmesi de vinç kazalarının önlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Bilinmesi gereken en önemli noktalardan bir diğeri ise zemindir. Vincin kurulacağı zeminin sağlam olması gerekmektedir.

Vinçler büyük iş makineleri olmasından dolayı zeminde çökmeler meydana gelebileceği gibi vinç devrilmeleri de yaşanabilmektedir. Alınacak önlemlerle birlikte birçok vinç kazası meydana gelmeden önlenebilir ve oluşacak maddi ve manevi kayıpların önüne geçilebilir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir