Blog

Vinç Parçaları Nelerdir?

Vinç Parçaları Nelerdir?

İnsan gücünün yeterli olmadığı alanlarda pek çok farklı yükleri kaldırmak için kullanılan iş makinesine vinç adını veriyoruz. Vinç parçaları bir araya gelerek vinç adını verdiğimiz iş makinesinin düzeneğini meydana getirir. Birçok vinç yedek parça sayesinde oluşan vinç iş makineleri farklı görev ve amaçlarda kullanılır.

Vinci Oluşturan Parçalar Nelerdir?

Vinç iş makinelerinin farklı farklı sistemlerini oluşturan vinç parçaları her bir düzenek için hayati bir önem taşır. Düzeneğin tamamını oluşturan parçalardan bazılarının ısıya dayanıklı olması gerekir. Isıya dayanıklı parçalar genellikle motor kısmında kullanılır. Makine kullanıldıkça motorda yükselen ısının korunması için bu parçaların ısıya dayanıklı olması zorunludur.

Sürtünmeye dayanıklılık da bazı parçalar için önemlidir. Dinamik bir hareketliliğin olduğu yedek parçalarda sürtünme işlemine olanak sağlamayan bir parça kullanılırsa hem sistemin tamamında hem de makinenin o kısmında aksamaya neden olabilir.

Vinci Oluşturan Parçalar Nelerdir?
Vinci Oluşturan Parçalar Nelerdir?

Bazı yedek vinç parçalarının da elektrik yalıtımının çok iyi olması gerekir. Elektrikli parçalar kullanıldıkça aşınma yapar. Aşınmayla birlikte oksitlenme gibi bazı sorunlar ortaya çıkartabilir.

Vinç yedek parça sistemlerinde yer alan herhangi bir hata bütün makineyi etkileyebilir. Bu yüzden makinede yer alan yedek parçaların bu özellikler açısından standartlara uygun bir şekilde üretimi yapılması gerekir. Üretimi yapılan her bir parça ayrı bir uzmanlık gerektirir. Parçalar bir araya getirildiğinde sorunsuz çalışmalıdır. Bahsi geçen yedek parçaların hepsi sökülebilir özellik taşır.

Yedek parçalardaki çeşitliliğin yanı sıra vinç makineleri de işlev ve kullanım açısından çeşitlenmiştir. Halatlı tip elektrikli vinç, vinç çeşitlerinden sadece bir tanesidir. Halatlı tip elektrikli vincin sahip olduğu parçalar aşağıda başlıklar halinde sıralanmıştır. Web sitemizi ziyaret ederek halatlı tip elektrik vinci hakkında ayrıntılı bir şekilde bilgilenebilirsiniz. Ayrıca vinç kiralama olanaklarına bakarak ihtiyacınızı cüzi bir rakamla karşılayabilirsiniz.

Vinç Redüktörü

Vinç parçaları arasında yer alan redüktör, kapalı bir kutu içerisinde yer alan dişlilerin birbiriyle bağlantılı bir şekilde çalışarak istenilen hareketi oluşmasını sağlayan parçanın ismidir. Vinç sektörüne özgü üretimi yapılan redüktörler ise vinç redüktörü ismiyle ayrı bir ürün grubunda yer alır. Vinç sektöründe ağır yük kaldırma işlemi yapılacağı için kaldırma kuvvetini üst düzeye çıkartacak helisel dişli redüktör kullanılır.

Vinç Bağlantı Kaplini 

Vinç parçalarından bir diğeri de kaplin olarak bilinir. Kaplin, güç aktarmaya yarayan en temel parçadır. Bu aktarma aracı sayesinde sürekli bir hareket sağlanır. Temel parçaya eklenen diğer parçalar hareketin devinim işlemini gerçekleştirir. İhtiyaç duyulan uygulamaya göre farklı şekil ve yapıda üretilirler. Vinç makinelerinde kullanılan vinç bağlantı kaplini ise, yine tanımda anlatıldığı gibi bir hareketin sürekliliğini sağlamak için kullanılır. Basit anlatımıyla; motor momentini, motorun milinden vinç redüktörünün miline doğru aktarmaya çalışan bir alettir. Eksenel ve açısal dönme hareketleri yapar. Bu hareketleri ne kadar iyi dengelerse cihaz o kadar güvenli çalışır.

Vinç Gövdesi

Bir tarafında elektrikli motor diğer tarafında ise vinç redüktörü yer alan vinç gövdesi çelik malzemelerden imal edilir. Vinçte yer alan halatın durağan kısmı gövdeye bağlanır.

Halat Kılavuzu

Vinç parçalarından bir diğeri olarak bilinen halat kılavuzu, vincin yükü kaldırdığı ya da indirdiği sırada tambura biçimli bir şekilde sarılmasını sağlayan kısımdır.

Halat Kaldırma Motoru

Halat kaldırma motoru, iş makinelerinin sıvı basıncıyla çalışan gücünü çekme ve kaldırma gücüne çevirmeye yarayan bir parçadır. Kolay monte edilebilir ve frenleme sistemine sahiptir. Ayrıca tüm elektrikli motorlarda olduğu gibi ısıya karşı korumalıdır.  

Hareket Mekanizması

Hareket mekanizması, frenli ve elektrikli motorlar aracılığıyla hareket devinimi sağlayan bir parçadır. İki tipi mevcuttur: normal ve alçak tavan. Hız bakımından da tek ve çift hızlı tipleri vardır.

Vinç Kancası 

Vinç kancası, yükleri tutup kaldırmak için iş makinesinin halat kısmının ucuna bağlanan ve en önemli vinç parçalarından biridir.

Elektrik Panosu

Araç üzerindeki elektrik donanımlarının kontrolünün sağlandığı ve güvenli bir şekilde çalışıp çalışmadığının kontrol edildiği panodur.

Vinç Kumanda Butonu 

Tek ve çift hızlı iki tipi mevcut olan vinç kumanda butonu, şık tasarımıyla birlikte yüksek güvenlik sağlar. Elektrik panosunu uzaktan kumanda etme imkânı verir.

İş makineleri ve yedek parçaları hakkında geniş bilgiye yer verilen web sitemizi ziyaret ederek bilgilenebilir ayrıca vinç kiralama olanaklarına göz atabilirsiniz. Vinç kiralama fiyatları karşılaştırılarak ihtiyaca ve bütçeye uygun makineyi kiralayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir