Blog

Sepetli Vinç Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sepetli Vinç Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sepetli vinç, insanların erişemeyeceği yerlere kolaylıkla erişebilme özelliğine sahip oldukça avantajlı ve pratik bir amaçtır. Sepetli vinç kullanımı sahası çok geniştir ve inşaat, nakliye, havalimanları da dahil olmak üzere birçok alanda rahatlıkla tercih edilebilir. Köprülerin bakım ve onarımında da sepetli vinç sık kullanılan bir araçtır.

Sepetli vinç kullanımı ve bakımı her ne kadar zor olsa da teknolojinin ilerlemesiyle insanlara her alanda yardımcı olabilecek araçların gelişimi ve kullanımı da gün geçtikçe artmaktadır. Vinç artık tek bir alanda ihtiyaç duyulan araçlardan değildir. İnsan işini bir hayli kolaylaştıran bu teknolojik araçlara her alanda ihtiyaç duyulmaktadır.

Sepetli vinç tek seçenek değildir. Vinç çeşitleri olan bir araçtır. İhtiyacınıza göre belirleyeceğiniz bir firmanın uzman ekibinden de destek alarak size uygun olan vinç çeşidini bulmanız mümkün.

Sepetli Vinç Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sepetli Vinç Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?
Sepetli Vinç Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sepetli vinç kullanımı araç kullanabilen herkese kolay gelse de aksine zor ve zahmetlidir. Bu sebeple mutlaka işini titizlikle yapan bir vinç operatörü tercih edilmelidir. Vinç herkesin kullanamayacağı bir araç olduğu gibi her türlü iş kazasının yaşanma ihtimalini en aza indirmeye yönelik mevzuatlar ve talimatlara da bire bir uyulmalıdır. Sepetli vinç kullanımında pratik mekanizması sayesinde yüksek yerlere kolayca ulaşabilmek ve belli bir miktara kadar ağırlık taşıyabilmek mümkündür. Kapasitesinin üstünde ağırlık taşıması yasal değildir ve tehlikelidir.

Vinç seçenekleri olan ve tek tip olamayan bir araçtır. Hangi alanda kullanmak istediğinize bağlı olarak vinç seçimi yapabilirsiniz.

Vinç çeşitleri şöyle sıralanabilir;

 • Sepetli vinç; sepetli vinç kullanımı genellikle tabela veya pankart asarken, yüksek binalara erişim sağlarken sıklıkla tercih edilir. Kullanışlı ve korunaklı bir mekanizmaya sahip olduğundan çoğunlukla tercih edilir.
 • Paletli vinç; paletli sisteme sahip olan vinçler daha dayanıklı olmaları ile bilinirler. Yumuşak zeminlerde kaymamaları ve daha rahat ilerlemeleri dolayısıyla iş kazalarının yaşanmaması açısından sıkça tercih edilirler.
 • Gezgin vinç; çoğunlukla fabrikalarda kullanılan gezgin vinç yük taşıma kapasitesi yüksek olan pratik bir araçtır. Bu sebeple sık tercih edilir.
 • Pergel vinç; inşaat alanlarında sıkça tercih edilen bir araç türüdür. Dönme kabiliyeti dolayısıyla pergel adını almıştır. Sağlam monte edilebilir ve 360 derece döndürülebilir mekanizması sayesinde inşaat alanında işleri oldukça kolay hale getirmektedir.
 • Kule vinç; yüksekliğinden dolayı kule ismini alan bu vinç çeşidi büyük inşaat projelerinde sıkça kullanılır. Kiralama maliyeti yüksek olsa da bununla doğru orantılı olarak işlevi de yüksektir. Yükselen binalara ayarlanıp erişebilen özelliği sayesinde büyük inşaat projelerinin vazgeçilmezi olarak gösterilebilir.
 • Kurtarıcı vinç; çoğunlukla trafikte kullanılması dolayısıyla kurtarıcı adını alan bu vinç çeşidi trafik kazalarında araçların kaldırılması için sık tercih edilir. Kapsamlı bir kapasitesi olduğundan sadece trafikte kullanılmaz. Birçok işletmenin de işlerini kolaylaştırdığı için kurtarıcı vinç kullandığını söylemek mümkün.

Sepetli Vinç Nerelerde Kullanılır?

Sepetli vinç kullanım alanı oldukça geniş olan ve sık ihtiyaç duyulan bir araçtır. Sık kullanıldığı alanlar şöyle sıralanabilir;

 • Vinç kullanımının en yaygın olduğu sektör inşaat sektörüdür. İnşaat alanlarında iş yükünün fazla olması ve insanların rahatlıkla erişemeyeceği alanlara erişebilmesi dolayısıyla sepetli vinç sık tercih edilir.
 • Nakliye firmaları için de vinç oldukça önemli bir araçtır. Taşımacılık sektöründe vinçlerin işleri fazlasıyla kolaylaştırdığı herkesçe bilinmektedir.
 • Köprülerin bakım ve onarımlarında da sepetli vinç başta olmak üzere vinç kullanımı yaygındır.
 • Levha ve tabela gibi büyük eşyaların montajlarında da sepetli vinç sıkça tercih edilir.
 • Limanlar ve havaalanları gibi büyük alanlarda da ihtiyaç duyulan bir araçtır.
 • İmalathane ve fabrikalar için de sepetli vinç vazgeçilmez bir araçtır.

Sepetli Vinç Kiralama Nasıl Yapılır?

Vinç kiralama hizmeti sadece şirketlerin değil birçok insanın ihtiyaç duyması halinde faydalandığı bir hizmettir. Sepetli vinç kullanımı için kiralama işlemi belirli firmalar tarafından üstlenir ve hem mevzuata hem de gerekli talimatlara uyarak yürütülen işlemler dahilinde profesyonel bir ekip tarafından yapılır. Vinç kiralarken seçtiğiniz firma ile iletişime geçerek fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Fiyatlar bölgeye ve firmaya göre değişiklik gösterebilir. Bir diğer husus her vinç için maliyetin aynı olmamasıdır. Sepetli vinç yeni dükkân açan birinin tabelasının montajı için makul fiyata kiralayabileceği bir araçken büyük inşaat projelerinde kullanılan ve çok yüksek yerlere erişebilen kule vinç maliyeti daha yüksek bir vinç çeşididir. Detaylı bir araştırma neticesinde ihtiyaç durumuna bağlı olarak kiralamanız gereken vinç çeşidini seçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir