Blog

Sepetli Vinç Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sepetli Vinç Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sepetli vinç, insanların erişemeyeceği yerlere kolaylıkla erişebilme özelliğine sahip oldukça avantajlı ve pratik bir araç olarak ifade edilir. Sepetli vinç kullanımı sahası çok geniştir ve inşaat, nakliye, havalimanları da dahil olmak üzere birçok alanda rahatlıkla tercih edilebilir. Köprülerin bakım ve onarımında da sepetli vinç sık kullanılan bir araçtır.

Sepetli vinç kullanımı ve bakımı her ne kadar zor olsa da teknolojinin ilerlemesiyle insanlara her alanda yardımcı olabilecek araçların gelişimi ve kullanımı da gün geçtikçe artmaktadır. Vinç artık tek bir alanda ihtiyaç duyulan araçlardan değildir. İnsan işini bir hayli kolaylaştıran bu teknolojik araçlara her alanda ihtiyaç duyulmaktadır.

Sepetli vinç tek seçenek olmamakla beraber çeşitli seçeneklere sahip olan bir araçtır. Emir Vinç olarak yılların tecrübesiyle bu alanda hizmet veren firmamız, sizin için en uygun vinç çeşitleriyle hizmet veren bir firma olarak tanınmaktadır. Üstelik kurulduğu günden bu yana sunduğu hizmetler neticesinde müşteri memnuniyetini ön planda tutan firmamız, müşterileri için kusursuz ve profesyonel bir hizmet sunmaktadır.

Sepetli Vinç Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sepetli Vinç Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?
Sepetli Vinç Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sepetli vinç kullanımı araç kullanabilen herkese kolay gelse de aksine zor ve zahmetlidir. Bu sebeple mutlaka işini titizlikle yapan bir vinç operatörü tercih edilmelidir. Vinç herkesin kullanamayacağı bir araç olduğu gibi her türlü iş kazasının yaşanma ihtimalini en aza indirmeye yönelik mevzuatlar ve talimatlara da bire bir uyulmalıdır. Sepetli vinç kullanımında pratik mekanizması sayesinde yüksek yerlere kolayca ulaşabilmek ve belli bir miktara kadar ağırlık taşıyabilmek mümkündür. Kapasitesinin üstünde ağırlık taşıması yasal değildir ve tehlikelidir.

Vinç seçenekleri olan ve tek tip olamayan bir araçtır. Hangi alanda kullanmak istediğinize bağlı olarak vinç seçimi yapabilirsiniz.

Vinç çeşitleri şöyle sıralanabilir;

 • Sepetli vinç; sepetli vinç kullanımı genellikle tabela veya pankart asarken, yüksek binalara erişim sağlarken sıklıkla tercih edilir. Kullanışlı ve korunaklı bir mekanizmaya sahip olduğundan çoğunlukla tercih edilir.
 • Paletli vinç; paletli sisteme sahip olan vinçler daha dayanıklı olmaları ile bilinirler. Yumuşak zeminlerde kaymamaları ve daha rahat ilerlemeleri dolayısıyla iş kazalarının yaşanmaması açısından sıkça tercih edilirler.
 • Araç üstü mobil vinç; çoğunlukla fabrikalarda kullanılan gezgin vinç yük taşıma kapasitesi yüksek olan pratik bir araçtır. Bu sebeple sık tercih edilir.
 • Mobil vinç (Hiup vinç); inşaat alanlarında sıkça tercih edilen bir vinç türüdür. Dönme kabiliyeti dolayısıyla pergel adını almıştır. Aynı zamanda hiup vinç adıyla da bilinen mobil vinç, sağlam monte edilebilir ve 360 derece döndürülebilir mekanizması sayesinde inşaat alanında işleri oldukça kolay hale getirmektedir.
 • Kırmalı vinç; genellikle mobil vinç, başka bir deyişle hiup vince takılan aparatla elde edilen vinç türüdür. Eklemli platformda olduğu gibi belli bir ana bom yüksekliğine sahip olan kırmalı vinç sayesinde bina çatısı gibi daha yüksek alanlara ulaşım sağlayabilmek mümkündür. Üstelik çatı ortasındaki çalışmalar için de doğru bir tercih olarak değerlendirilen bu vinç türü, bu gibi alanlardaki çalışmaları büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır.

Sepetli Vinç Nerelerde Kullanılır?

Sepetli vinç, kullanım alanı oldukça geniş olan araçtır. En çok kullanıldığı alanlarsa şöyle sıralanabilir;

 • Vinç kullanımının en yaygın olduğu sektör inşaat sektörüdür. İnşaat alanlarında iş yükünün fazla olması ve insanların rahatlıkla erişemeyeceği alanlara erişebilmesi dolayısıyla sepetli vinç sık tercih edilir.
 • Bina dış cephe giydirme, tadilat ve onarımına önemli bir etkendir.
 • Afiş ve reklam totem dikiminde ihtiyaç duyulur.
 • Elektrik direkleriyle tellerinin bakım ve onarımında önemli bir fayda sağlar.
 • Nakliye firmaları için de vinç oldukça önemli bir araçtır. Özellikle de konteyner sektöründe vinçlerin işleri fazlasıyla kolaylaştırdığı herkesçe bilinmektedir.
 • Yüksek katlara malzeme taşınması ve indirilmesi konusunda önemli bir yardımcı olarak tercih edilmektedir.
 • Köprülerin bakım ve onarımlarında da sepetli vinç başta olmak üzere vinç kullanımı yaygındır.
 • Levha ve tabela gibi büyük eşyaların montajlarında da sepetli vinç sıkça tercih edilir.
 • Limanlar ve havaalanları gibi büyük alanlarda da ihtiyaç duyulan bir araçtır.
 • İmalathane ve fabrikalar için de sepetli vinç vazgeçilmez bir araçtır.
 • İnsan gücünü aşan birçok alanda sepetli vinç kullanımı önemli bir fayda sağlamaktadır.

Sepetli Vinç Kiralama Nasıl Yapılır?

Vinç kiralama hizmeti sadece şirketlerin değil birçok insanın ihtiyaç duyması halinde faydalandığı bir hizmettir. Sepetli vinç kullanımı için kiralama işlemi belirli firmalar tarafından üstlenir ve hem mevzuata hem de gerekli talimatlara uyarak yürütülen işlemler dahilinde profesyonel bir ekip tarafından yapılır. Vinç kiralarken firmamız ile iletişime geçerek ihtiyacınız olan vinç türü için fiyat teklifi alabilirsiniz.

Fiyatlar bölgeye ve firmaya göre değişiklik gösterebilir. Bir diğer husus her vinç için maliyetin aynı olmamasıdır. Sepetli vinç yeni dükkân açan birinin tabelasının montajı için makul fiyata kiralayabileceği bir araçken büyük inşaat projelerinde kullanılan ve çok yüksek yerlere erişebilen kule vinç maliyeti daha yüksek bir vinç çeşididir. Detaylı bir araştırma neticesinde ihtiyaç durumuna bağlı olarak kiralamanız gereken vinç çeşidini seçebilirsiniz.

Siz de sepetli vinç kiralama hizmetlerine ihtiyaç duyarsanız, sektörün öncü isimlerinden olan firmamız Emir Vinç ile 0539 697 05 29 numaralı telefon üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir